Vánoce na druhé polokouli

lucerna filipíny

Vánoce už klepou na dveře. České tradice všichni dobře známe a máme je rádi. Jak ale tráví vánoční svátky lidé na druhé polokouli? Čtěte dále a dozvíte se to!

Na Filipínách je většinovým náboženství římské katolictví, proto jsou Vánoce pro Filipínce velmi významným svátkem. Tráví se v rodinném kruhu, lidé si dávají dárky a zdobí své domovy pestrými barvami. Typickou tradicí jsou vánoční lucerny nejrůznějších tvarů a barev, které o Vánocích visí před každým domem. Vánoční čas na Filipínách začíná už 16. prosince, brzkou ranní mší zvanou „Simbang Gabi“, která se pak v tomto čase koná každé ráno až do první lednové neděle. „Vánoce jsou pro naši rodinu opravdu důležité. Je to jediná doba v roce, kdy můžu svým dětem uvařit opravdu dobré jídlo, proto se na vánoční večeři vždycky snažím ušetřit trochu peněz,“ říká Daisy Alabová, která se účastní projektu CARE na podporu drobného podnikání chudých žen.

Parols taken along the streets in Pampanga, Philippines

Lucerničky na ulici ve filipínském městě Pampanga. Foto: Dennis Amata/CARE

A jak vypadají Vánoce v Jižním Súdánu? Navzdory válečnému konfliktu se i tady lidé chystají skromně oslavit vánoční svátky. Ústředním dnem je 25. prosinec: rodiny se scházejí, obdarovávají se drobnostmi a jsou spolu. V Jižním Súdánu žije 67 kmenů a každý slaví Vánoce po svém. Například kmen Acholi z Východní Equatorie se soustředí na mládež: mladí lidé ten den naslouchají vyprávění starších a dozvídají se o tradicích, historii i etiketě: řeč je o správném odívání, králích, tanci i vaření. Také kmen Dinka si o Vánocích potrpí na sváteční oděv – má symbolizovat mír a pospolitost. Bohužel zdaleka ne všichni příslušníci kmene si sváteční šaty nyní mohou dovolit. Tím více si mír a pospolitost přejí.
Vánoce v Jižním Súdánu slaví také zaměstnanci CARE, kteří od vypuknutí konfliktu pomohli více než 300 000 lidí a navzdory těžkým podmínkám budou v této práci pokračovat i příští rok.

Acholi traditional dancers practice for Christmas day. One of the best traditional dance in South Sudan.

Jihosúdánský kmen Acholi nacvičuje tradiční vánoční tance. Foto: Ating Benson Charles/CARE

Česká CARE Vám přeje Vánoce plné míru a klidu.