Žena v akci: Posilování odolnosti vůči přírodním katastrofám

Toho slunného rána se do kapličky v zapadlé vesnici na ostrově Leyte na Filipínách začali scházet místní lidé. Přišli, aby se zúčastnili kurzu CARE o tom, jak se připravit na přírodní katastrofy. Setkání znělým hlasem zahájila Rizalyn Biongová (28). Stejně jako její sousedé, i ona přišla před dvěma lety o vše. Tajfun Hayian tenkrát tvrdě zasáhl vesnici, kde bydlela, a sebral její pětičlenné rodině vše, co do té doby budovali.

„Bylo to opravdu příšerné. Stalo se to krátce poté, co se nám narodil nejmladší syn. Nečekali jsme, že bude tajfun tak strašně silný. Neměli jsme pak co jíst a já nemohla ani kojit, protože jsem neměla dost mléka,“ vzpomíná Rizalyn.

Pomáhejte s námi ženám v nouzi.

Rizalyn od nás krátce nato obdržela nouzový potravinový balík a přístřešek: „Jídlo nám velmi pomohlo. Do té doby jsme trpěli hlady, protože tajfun zničil naše kokosové palmy i úrodu kořenové zeleniny. Lidé z CARE nám pomáhali, dokud jsme se nepostavili zpět na vlastní nohy.“


Z plaché ženy sebevědomou školitelkou

Krátce nato jsme Rizalyn oslovili, zda by se nechtěla stát koordinátorkou kurzů, v nichž by obyvatelstvo školila, jak co nejlépe odolat přírodním katastrofám. Filipínské ostrovy každoročně zasáhne kolem dvaceti tajfunů a osvěta je proto velmi důležitá. Obzvlášť v zastrčených vesničkách jako ta, kde bydlí Rizalyn.

Rizalyn pochybovala o svých schopnostech, ale na radu manžela se rozhodla práci vzít. Dostala na starost 25 vesnic a poprvé se vydala za humna své rodné vsi. „Učila jsem se po nocích a pak trénovala před zrcadlem,“ vzpomíná na své začátky. Počáteční plachost rychle překonala a dnes už přednáší bez trémy. Během řeči ráda vtipkuje a dokáže oslovit různé typy posluchačů. Kromě toho zjednodušila odbornou terminologii, aby jí všichni snadno porozuměli, a používá ilustrativní příklady z praxe.

Rizalyn je skvělá školitelka

Z Rizalyn je skvělá školitelka

Dlouhodobá pomoc

Lidé z vesnic jsou dle Rizalyn vděční, že se mohou kurzů odolnosti vůči přírodním katastrofám účastnit. Podobné osvěty se jim často dostává vůbec poprvé. „Na kurzu se dozvědí, jak se na tajfun připravit. Že je potřeba mít nachystané nouzové zavadlo a neotálet s evakuací. Také lidem vysvětlujeme, že je důležité sázet nové stromy. Hodně jich poničil tajfun, ale výjimkou není ani bezohledné kácení. Měli bychom do přírody vracet to, co si od ní vezmeme,“ říká Rizalyn a dodává: „Jsem ráda, že mi CARE dala šanci, a já teď můžu smysluplně a dlouhodobě pomáhat.“

Když udeří přírodní katastrofa, hraje se o čas. CARE dokáže být díky mezinárodní síti poboček vždy rychle na místě. V oblastech postižených katastrofou poté zůstává několik let a pomáhá při obnově infrastruktury. Do oblasti po katastrofě tedy přicházíme jako první a odcházíme jako poslední. Nyní CARE působí také na Fidži po ničivé tropické bouři Winston.